OKT 19.TÚRA 2014.NOV.03. BÁNYAHEGYI EH- SZÁRLIGET
" "A járművek arra kényszerítik az embereket, hogy fárasztó órákat töltsenek különböző válfajaikon, és lassan-lassan elfeledjenek egy minden egyébnél egészségesebb és természetesebb életműködést: a járást."
Le Corbusier gondolatai
Rendhagyó módon a mai nap megszakítottuk a folytonosságot,részint ,mert a Vértesből aránylag rövid szakasz maradt el,részint most még hosszabbak a nappalok,így még be lehet vállalni hosszabb etapok megtételét.
Így a mai nap a Gerecsét választottuk, a Bányhegyi Erdészháztól Szárligetig,ami cca 32 km.
Kora reggeli indulás után Laciékat 7 óra környékén tettük ki Szárligeten a vasútállomáson,Ők innét teljesítették a mai túrát.Mi átrobogtunk Tardosra,hogy a Bányahegyi utca végén,a sorompónál hagyva az autót elkezdjük a szakaszt. Kb fél nyolc környékén,rövid cihelődés után ,vágtunk neki. Sajnos a mai nap nem a legszebb arcát mutatta az idő,mert jóformán egész nap nagy köd volt,csak a Lengyel -Gödör(nagyegyházai tavak)környékén szállt fel,így a fényképezés is elég gyatra minőségű képeket eredményezett.
A Gerecse a Dunántúli-Középhegység vonulata,mely a Tatai-Árok és a Dorogi-Medence közt terül el,túlnyomórészt dachsteini mészkő alkotja. http://hu.wikipedia.org/wiki/Gerecse
Visszatekintés a Gerecsére Kisegyházpuszta fölött |
Elhagyva a , jelzéseket,kanyarogva emelkedve értük el a magára hagyott,omladozó erdészházat.
"Szellemház" |
Az öreg cser rejti a pecsétet |
A tisztást D-i irányban hagytuk el a , , jelzésű szekérúton. Rövidesen elértük az egykori bányavasút nyomvonalát,melyen jó háromszáz lépést tettünk meg. Miután a balra elkanyarodott,hullámvasutazva,inkább ereszkedve folytattuk az utunk vegyes erdőben,melynek elsősorban a tölgy volt a meghatározó fafajtája.Előbb a Bánya-hegy oldalában,majd a Pörös-hegy K-i oldalában folytattuk a túrát ,sziklás,köves ösvényen,mely jobb oldalán, szebbnél-szebb, mohával lepett mészkőszikla alakzatok váltották egymást.
A köd miatt "csak" ezt láttuk |
A nemrég felújított,friss jelzések ezen a szakaszon tökéletesen vezettek keresztül,térkép nélkül is lehet boldogulni a túra során.
Egy rövid,dzsindzsás rész után kiértünk a Fábián-kő ördögszántásos,tar tetejére,melyet a közelmúltban felszántottak,így nem tudtunk sréhen átvágni rajta,így balra,majd jobbra kanyarodva értük el a csúcsot,ahol a balra betért egy fenyős ,sűrű részre,melyen átvágva újabb tisztásra értünk és azon ,kerítés mellet ereszkedtünk lefelé,beértünk egy erdőfoltba,melyből pár lépés után kiléptünk a tatai országútra,melyen balra kanyarodtunk pár lépés erejéig,majd jobbra tértünk a Vértestolnára vezető aszfaltcsíkra,melyen szintén csak rövid ideig haladtunk,kapaszkodtunk. Egy y elágazásban balra egy szekérútra tértünk,melyről rövid emelkedés után a a újból balra tért ki. Szép vegyes (gyertyán,kőris) erdős részen kellemes útvonalon haladtunk. Elértünk egy kerítést ,innét tudtuk,hogy a Pes-kő sziklafala környékén haladunk,mert látni sajna nem láttuk a köd miatt.
Leereszkedtünk a meseszép Öreg-Erdő szálas,tölgyesébe
Hangulatos sétaút |
Csendélet a patak partján |
Koldusszállásnál |
Pár dolgot látott már |
Ez egy fix pecsételő hely |
A pecsételőhelynél a a balra tér,hogy a Hallgató hátán ,csodás tölgyes szélén kapaszkodjon,majd a gerincen átbukva leereszkedjen a már érintett Tarjáni-malomárok völgyébe. A patak jelenleg,dacára az elmúlt idők esőinek elég gyér vizű. A hídon átkelve találkoztunk Lacival és Gyöngyivel,gyors kulcs és tapasztalat csere után mindenki ment tovább a saját útján. Manyesz és én egy kicsit bicegősen,mert- kedvesemnek az előző ,nekem pedig a mai túra során- meghúzódott a vádlink.
Egy erősebb kapaszkodó után a Herkályos oldalában,cserjés,fiatalos erdőben elértük az M1 autópálya kerítését.A sztráda forgalmának a zaja,mely majdnem az egész túra során hallatszott,hol halkabban.hol erősebben.
Mögöttünk a sztráda |
A a élesen,balra fordult,hogy jobb oldalán egy szántás,bal oldalán egy kerítés mellett leereszkedjen a Bodza-völgybe. A szántás és a bokros,dzsindzsás rész közt,csak egy keskeny ,nehezen járható csík található!
A völgy Ék-i sarkában aztán a jelzés újra betért a szálas tölgyesbe.
Nem látszik a meredeksége |
Pihenőhely Tornyópusztánál |
Elhagyva a víztornyot is,balra az erdőben kopácsolásra lettünk figyelmesek,melyek ,mikor az okozói megláttak bennünk elhallgattak. Egy nagyobb fa mögé bújva láttuk a kisebbségieket,kiket megzavartunk a falopás nehézségei közepette. Egy pillanatra sötét gondolatok suhantak át az agyamon.
Az út elég szigorúan,szuszogtatóan emelkedett,elhaladtunk két felhagyott kőfejtő mellett.
Elhagyott kőfejtő |
Ez volt a mai túra legizzasztóbb része, 1 km-en több mint 60 m-t emelkedett,néhol nagyon meredeken.Jóformán még a fülünkön is levegőt vettünk. Az útvonal viszont szép.régi öreg erdőn vezetett,a kidőlt fák érdekes képeket alkottak.
Halálában is csodás |
A Somlyó vállán tért ki jobbra a ,mely néhány m után a felér a fehér mészkősziklák szabdalta csúcsra. Mi sajnos fényképezni egyáltalán nem tudtunk,nagyon cudar idő volt fent,így Laci barátom képét teszem közzé.
Somlyó csúcsa |
Visszatérve a - ra,pár lépés után kiértünk a fennsíkra,melynek É szélén ,tiszta időben szintén csodás panoráma tárul elénk.
A fenyves szélén áll a somlyóvári kulcsosház.
Lehangoló.... |
A kinti padok mellett megettük a szenyónk,csúcscsokink.Frissítés,pecsételés és összegzés után szedtük a cók-mókunk és indultunk lefele .
Kolduszszállástól megtettünk 8,1 km-t 2 óra 11 perc alatt,miközben kapaszkodtunk 310 m-t és ereszkedtünk 130-at.
A tisztást Dk-i irányban hagytuk el egy ligetes,vegyes erdőben. A a nemsokára,balra elhagyott bennünk.Mi először szintezve megkerültük a Somlyó csúcsát ,majd leereszkedtünk egy mélyúton a Hársas-hegy nyergébe,egy szálas tölgyes erdőben.Kiléptünk egy murvás makadám útra,de rögtön el is hagytuk és átvágtunk egy y útkereszteződést ereszkedve.
Újból rátérve a bauxitbánya szállító útjára,azon balra kanyarodva haladtunk az Öreg állás felé jó ötszáz lépést,mikor a jobbra betért az erdőbe és egy csoda szép tölgyesen keresztül mélyútban folytatódott.
Ereszkedés közben |
Leérve egy gerincen az út egy szekérúton balra kanyarodott és pár lépés után egy kidőlt kerítésen átlépve jobbra ereszkedett egy tarvágáson.Itt a jelzés egy hagyásfán virított,jól láthatóan,de hogy mi lesz ha az aljnövényzet megnő,nem tudni. Elérve a bekerített rész D-i szélét,ugyancsak a kidőlt kerítésen átküzdve magunk,az ösvény tovább ereszkedett,néhol meredeken és nehezen járhatóan a Hármas-árok oldalában.
Leértünk egy tisztásra ,ahol vadetető található, a balra egy ösvényen folytatódott.
Vadetető a semmi közepén |
A tisztásról érdemes visszafordulni,szép látkép tárul a szemünk elé,jól látható a hegyen ejtett bányászati seb is.
A nyomvonal először cserjés,bokros részen vezet,majd beérve egy szálas,öreg tölgyesben ereszkedik lefele,míg eléri a Váli-víz völgyét és a kis patakocskát.
A Váli-víz.... |
A hídon átkelve balra fordulva a csermellyel párhuzamosan haladtunk Dk felé. A túra útvonala itt újból hullámvasutazva haladt,közel annyit ereszkedtünk,mint mentünk felfele.
Felérve egy domb fennsíkjára a a balra kanyarodott.Jobbról egy művelt,rét(legelő),balról egy cserjés erdősáv mellett haladtunk Dk-i irányban. A fennsík végén beértünk egy ligetes részre,melyen pár lépéssel átértünk.Kiérve egy magasles volt , balról feltűntek Kisegyházpuszta épületei. Itt érdemes picit elidőzni,mert csodás panoráma tárul a szemünk elé. Mi jobbra tartottunk,a Kettes-Tó felé egy szekérúton ereszkedtünk, a Kútágas-völgy irányába.
A völgy aljában egy szekérúton jobbra tartottunk,majd leérve egy lejtőn ,élesen balra kanyarodtunk és a szekérúton haladtunk tovább az elhanyagolt Kettes-tó mellett.
...és a belőle duzzasztott tavak egyike |
Kiérve a tó végén,újból jobbra kanyarodtunk ,elhaladva egy magán tó és birtok mellett a sáros földúton elértük a pár éve elárasztott , mesterséges tó szélét
"Pihen a komp,kikötötték..." |
Elérve a tó végét,balra kanyarodtunk és kiléptünk egy dombos legelő aljára,
Elhagyva a tavakat |
Az aszfaltra jobbra kanyarodva tértünk rá.Pár lépés után elértük az M1 autópálya hídját,mely alatt áthaladva,enyhe kapaszkodás után megérkeztünk a már elapadt Kőrősi Csoma Sándor forrást.
Sajnos elapadt |
Itt egy pillanatra megpihentünk,frissítettünk és folytattuk az utat. Pár lépés után a balra földútra tért,melyen enyhe emelkedés után a szálas tölgyes elhagyása után a Hajagos oldalában leereszkedtünk Szárliget házai közé.A a jelzései itt is tökéletesen elvezettek a szárligeti vasútállomáshoz,mai túránk céljához és utolsó ellenőrző pontjához.
A célban várt a macska.... |
Az adminisztráció után összegeztük a túra utolsó szakaszát,melyet 2 óra 40 perc alatt teljesítettünk .Ezen a szakaszon megtettünk 11,6 km-t,miközben felfele cca 220 ,lefele kb 380 m-t haladtunk.
Közben Gyöngyi és Laci is megérkeztek,Nekik belefért még egy tatabányai városnézés is, és nem maradt más hátra,mint a jól megérdemelt frissítőink és söreink elfogyasztása.
...és a jutalom. |
Sajnos a ködös idő miatt a mai nap nem élvezhettük az útvonal nevezetességeinek látképét és panorámáit.Ez a szakasz nem bővelkedik látnivalókban,műemlékekben ,bár szép erdős részeken,gerinceken halad.
Összességében egy átlagos,látnivalókat nélkülöző szakaszon vagyunk túl,nem ez lesz a legkedvesebb OKT etapunk.
Még több kép:https://picasaweb.google.com/103760014976474328259/OKTBanyahegyiErdeszhazSzarliget?authkey=Gv1sRgCPvZ_sGZtfLAYg
Térkép és szintrajz a szakaszról:
Dátum: 2014-11-03
Hossz:30.3 km
Szintadatok: +595/-806
Térkép és szintrajz a szakaszról:
Bányahegy-Szárliget
Dátum: 2014-11-03
Hossz:30.3 km
Szintadatok: +595/-806
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése