SOMOGYI VÁRAK II.RÉSZ
A középkori somogyi várak emlékei közti barangolásunk második részét olvassátok. Ez a beszámoló Észak és Külső Somogy még fellelhető,általunk választott erődítményeinek leírását tartalmazza. Ezeken a várakon és várnyomokon kívül rengeteg un. zsebvárnak,váracsnak a nyoma található még a megyében,talán egyszer lesz időnk azokat is felkutatni.
9. Szőlőskislaki Vársánc nyomok és az elpusztult Landord település 2015.Máj.18.
Szőlőskislak,mely napjainkban is meghatározó szőlőtermű terület, már a római korban is lakott terület volt,melyet régészeti leletek bizonyítanak,itt haladt át az egyik hadi út,mely Aquincumot Fenékpusztával kötötte össze.. Ezeket az időket a település Római út nevű utcája a mai napig őrzi.Valószínűleg a rómaiak honosították meg a szőlőkultúrát is a környéken.
A hadi úton,Kislak térképével |
A település a középkorban a környék jelentősebb falvai közé tartozott,amit a török defterek feljegyzései is bizonyítanak. Ezek szerint 1536-ban 16 adófizető portát tartottak számon.Az állandó harcok,sanyargatás végett elnéptelenedett a közeli Boclár-ral(Boglár) együtt és csak 1740 körül népesedett be újra a környék,mint földesúri majorság.
A "vár" |
1986-ban az akkor még létező Boglárlelléhez csatolták és azóta is településrésze Balatonboglárnak.
A szőlőskislaki palánkvár történetét és megtalálásának körülményeit Horváth Iván helytörténész barátom írásából mutatom be,kiről már volt szó az I.részben A várat Iván fedezte fel és kutatja a mai napig,így Nála szakavatottabban senki sem tudna írni a területről. Ha esetleg valakit bővebben is érdekelne a környék helytörténete neki segítségképpen belinkelem Iván blogjának a címét,hol rengeteg érdekes írás található szűkebb pátriánkról: Iván blogja
„Török-hagyás”, régi földvár Szőlőskislak határában
Jó három éve már, hogy egy tavaszi napon, Légli Attila barátomnak megmutattam a régi, kislaki, középkori templom helyét a Landordra vezető úton. Az 1980-as évek végén nagy átmérőjű gázvezetéket építettek ezen a tájon. Az árokásó gép a „Mernyei parlag” nevű helynévvel bíró terület dél-nyugati oldalán, egy körülbelül 12 méter hosszúságú falmaradványt és néhány sírt hozott felszínre. Levéltári anyagokból tudom, hogy 1432-ben, még 2 kis dénár tizedet fizet a kislaki pap az egyháznak. A középkori feljegyzésekből ismerjük, hogy a hajdani falu, a mai kastély területén és attól nyugatra húzódót.
Ahogy Attilával szemlélődünk, onnan kissé nyugatra, szemünk megakadt egy koporsó alakú dombvonulaton. Barátom mondja, hogy az az ő családja tulajdona, és az elmúlt őszön levágták az erdőt róla. Több évtizedes, környékbeli, régészeti történelmi kutatásaim arra a következtetésre juttattak, hogy a régen kereset földvár helye előkerült. A régi emberek, az elmúlt kétszázötven évben, ha a mezőt vagy erdőt járták és elhaladtak utódaikkal egy ilyen domb mellet, mindig megjegyezték, ez itt „török-hagyás”. Az itt élő föld népe tudatában volt a régi dolgoknak, és azt emlékezetében hordozta. Régi XVIII. századi térképeken, a Kishegy, Bánomhegy egész területén lévő erdőket „várszói erdőként” jelöli, beszédes helynév. Lipszky János hadmérnök 1798-as térképén, Kislaknál rom jel látható, s az akkori térképmagyarázatban latinul ez áll: „Árces defolata vel Rudera” /magas, elhagyott várrom/. Másnap, május hatodikán GPS műszerrel megkezdtem az adott terület felmérését. Ilyen lehetőség, hogy egy, közel nyolcvan éve erdő borította területet, a zavaró növényzet nélkül vizsgálni és felmérni lehessen, kevés kutatónak jut osztályrészül. Három hónapot vett igényben az egész szőlőhegyet elfoglaló objektum felmérése. A felmérés eredménye: valóban egy hajdani palánkvár volt a dombon. Az eddigi földvárkutatások arról szólnak, hogy e várak falainak töltését fából készített kazetták közé hordták fel. A legtöbb, a sík vidéken épített, általában mocsárral körülvett erődítményeknél ez így is volt. Az általam vizsgált kislaki palánkvár rendhagyó módon készült, itt az alapot adó löszdombot faragták le, és abból alakították a képen látható, nehezen járható rézsűket, szegletbástyák alapjait, és a feljárót biztosító mellvédeket. Így a lefaragott alapokra csak a felső védő falakat kellet felépíteni, melyet már a szokásos vert fal megoldása adta, általában két méter széles, és az egész várat körbefutotta. Ennek bizonyítása is megtörtént, sikerült bizonyítani a fal meglétét. Amelyből következtetni lehet az eddigi feltevésem helyességét, hogy e helyen több korszakon átívelő védmű, palánkvár állt. Természetesen e kutatásaimról egy nagyobb összefogó anyag készül. Sok ismeretanyag birtokában, a levéltári kutatások és a terepen végzet mérések alapján kijelenthetem, hogy Szőlőskislaknak igen jelentős történelmi múltja van.
H Iván - 2014.
Szőlőskislak,mint már említettem Balatonboglár kertvárosi része,így nagyon könnyű megközelíteni, a Lengyeltóti felé vezető közút mellett található. Autóval vagy kerékpárral a templomnál kell elkanyarodni és egész a Gaál Kastélyig haladni. Sajnos a kúria magánkézbe került a BB megszűnése után és azóta nem látogatható. A kocsit itt le lehet parkírozni és gyalog folytatni az utat D-i irányba. Az első lejtő után,a gázvezeték nyomvonalán kell jobbra térni és 50 méter után a szemünk elé tűnik a megmaradt várfal,ami,most a dús vegetációnak köszönhetően kevésbé adja vissza az eredeti formákat. Ha van kedvünk,miután átmentünk a természetes "vizesárkon" érdemes megmászni a rendkívül meredek domboldalt,várfalat. Felérve a tulajdonképpeni vár belsejébe a környék megszokott,látványos panorámája tárul a szemünk elé. Érdemes megfigyelni,hogy a környező várakra(Fonyód,Szigliget,Csobánc stb),ami a könnyű kommunikációt tette lehetővé köztük, mind rálátni. Arra ,hogy a közeli szőlősgyöröki várral milyen kapcsolata volt nincs semmilyen információnk. Valószínűleg mindkettő a közeli Fácános várnak volt elő vagy zsebvára.
A vizesárok |
A bakancsos kirándulást kedvelők gyalog is felkereshetik a vár helyét,mivel a Boglárról Somogyvárra tartó mellett található.
A meredek várfalon Ivánnal(Igazoló kép) |
Kedvesem Ivánnal a várban(igazoló kép) |
Jelenleg sajnos nehéz megtalálni,mert semmilyen információs tábla nincs kint,de remélhetőleg valamikor erre is tud áldozni valaki.
A keleti falon |
Miután megmásztuk a "várfalakat" tettünk egy sétát a "vár" keleti és déli "falain". A helyzetet nehezíti,hogy a fennsíkon ma szőlőültetvény van,.így az magánterület,de ismerve a tulajdonosokat senkinek nem fognak szólni,ha ide veti a dolga.
Egykor vár,ma szőlő |
A szokásos panoráma tárul elénk |
Befejezve a nézelődést vissza tértünk a földútra és a -on tovább haladva elgyalogoltunk az egykor létező Landord falu hűlt helyére. A falura ma már csak egy gesztenye fasor emlékeztet. Jelenleg e környék a boglári szőlőtermő területek egyik legértékesebb része.
A zöldön |
Az egykori falu,a hírmondónak maradt gesztenyékkel |
Innét vissza gyalogoltunk a Kastélynál hagyott kocsihoz és indultunk utunk következő célpontjához.
A Kislakon készült további képek:https://picasaweb.google.com/103760014976474328259/SomogyiVarakKislak?authkey=Gv1sRgCKainOXT3Im2ag
10. GYUGY ÁRPÁD-KORI TEMPLOM és a KÁLVÁRIA 2015. Máj.18.
Gyugy címere |
Gyugy község (ahogy a környékbeli külföldiek mondják:Giugi) ,már az avar korban is lakott település,melyet a megtalált Avar-kori temető is bizonyít.
A honfoglalás környékén,eleink a diófát "gyugynak" hívták és mivel a környéken már akkor is rengeteg diófa volt,ezért róla nevezték el a települést. A környéket Somogy nagy részéhez hasonlóan a Bő nemzetség foglalta el szálláshelyéül. Ennek a nemzetségnek volt a leszármazottja I.Izsép,aki a faluban templomot építtetett,román stílusba. A templomot 1231-ben szentelték fel és a mai nap is használják Istentiszteletek tartására a szépen felújított,karbantartott műemlék épületet.
Az Árpád-kori templom |
A falu és környéke a történelem során sok nemes tulajdonában volt,közülük csak a jelentősebbeket sorolom fel(Török Bálint,a Tóti Lengyel család,Széchenyi György,a Jankovics és a Kacskovics család).
Pihenő Ivánnal a "templomkertben" |
Meg kell még említeni a Kacskovics Kastélyt,melyet a család Ignác nevű tagja épített 1865-ben. A főúri lak nevezetes volt 7000 kötetes könyvtáráról,melynek több ritkaság is a tulajdonában volt. A gazdasági épületeket és gyönyörű parkot is tartalmazó birtok a II.vh.után pusztulásnak indult. Elgazosodott,romos épületeit egy német család vásárolta meg,elvégezték a kezdeti állagmegóvásokat,de tovább nem igen jutottak a felújításban. A kastély nem látogatható!
Kacskovics Kastély |
A török időkben az adólajstromban Nagy-Gyugy néven szerepel és összesen két portát tüntetnek fel.
Ma körülbelül 300 fő lakja a falut,igen népszerű,köszönhetően szép fekvésének, a külföldi letelepülők közt.
A legenda szerint "Gyugynak harangot hozott a víz",erre épülve alakult ki búcsújáró-hely mivolta. Egykor nagy hagyomány volt búcsúba járni ide,amit a múlt rendszerben elhanyagoltak és csak 1994 után újították fel.
Búcsúi legenda |
Meg kell még említeni Jelenka György polgármestert,ki 1994-es megválasztása után a lepusztult,haldokló faluból kitartó,tudatos munkával egy virágzását élő települést varázsolt. A helyiek azóta is hivatalában tarják a polgármestert. Érdekesség,hogy bármilyen színezetű volt a regnáló kormány a falu mindig tudott forrásokat szerezni a település csínosításához,fejlődéséhez.
Jól látszik az eredeti és a hozzá épített rész |
Homokbánya működött a romos Árpád-kori templom alatt,ebből lett a II.János Pál domb. A dombra felvezető Kálváriát ,Nemzetünk Csillagainak Emlékösvényének nevezték el.mely rendhagyó módon 21 stációból áll. A stációkon történelmünk nagyjainak emléktáblái vannak elhelyezve.
A Kálvária domb |
A nem szokványos stációk egyike |
A 2007-ben felszentelt Örökkévalóság Parkját,mely a temetőben kapott helyet,maga Paskai Bíboros szentelte fel.
Az Örökkévalóság Parkjában |
A falut Szőlősgyörök felől lehet megközelíteni közúton. Balatonboglárról gyalog a vagy a turista jelzéseken lehet eljutni.
Gyugyon minden látnivaló példa értékűen ki van táblázva,mindenhol információs táblák találhatók,melyek rengeteg tudnivalót tartalmaznak.
Jó félórás nézelődés után álltunk tovább.
A többi Gyugyi kép: https://picasaweb.google.com/103760014976474328259/SomogyiVarakGyugy?authkey=Gv1sRgCOSyy8_Y5Mr9Fw
11. BÉNDEK- a KIHALT FALU 2015.Máj.18.
Béndek település régészeti leletek bizonyítják,hogy már az ókorban is lakott volt. Erre vezetett Észak-Itáliából a Duna felé tartó hadi út,melynek védelmére a rómaiak és az avarok is fegyvereseket telepítettek a környékre.
Béndek térképe |
A honfoglalás környékén szlávok lakták,kik az évek folyamán elmagyarosodtak. Első írásos említése az Árpád-korban (1237) történik,ebből az időszakból templomrom is maradt ránk.
A XIII:sz.i gótikus templomrom |
Ekkortól több nemesi család birtoka is volt,a település un.jobbágyfaluként funkcionált. A török időkig gazda volt többek közt a Kanizsai család, enyingi Török Imre,enyingi Török Bálint,Tahy Ferenc(kanizsai várkapitány).
A török hódoltság alatt valószínűleg elnéptelenedett és csak a XVII.- sz- első harmadában telepítenek újra jobbágyokat a környékre,művelni a gazdag földeket és erdőket. Ekkoriban a Jankovich és a Lengyel család osztozott a környéken.A falut ekkor Kis-Béndek és Nagy-Béndek néven említik.
A XIX.- sz. közepén Kis-Béndek Kacskovics Mihály(a családdal már találkoztunk Gyugyon).míg Nagy-Béndek gróf Nicky Emmánuel tulajdonába került és nagyjából 300 fő lakott itt.
A két településrész közt helyezkedik el a középkori gótikus templomrom, a temető és a klasszicista stílusú templom,melyet 1857-ben a Nicky család építtetett. Tulajdonképpen ma már csak ez a rész maradt meg és emlékezetet az egykor szebb napokat látott,csodálatos környezetben fekvő településre.
Felújítás alatt |
A két nemesi család felvirágoztatta a települést ,komoly gazdaságokat alakítottak ki és mindkét família kastélyt épített. Főleg állattartással és gabona termesztéssel foglalkoztak,de jelentős volt az erdő gazdálkodási tevékenységük is. Ezekben az időkben telepítették a környék Európa hírű mogyoró és dió ültetvényeit.
Kacskovics kúria 1930 körül |
Az államosítások után téeszcsé működött a faluban,amit aztán az 50-es években a hácsi Tsz-be integráltak. Ezek a gazdálkodási formák nem tudták a korábbi nyereséges üzemeltetést produkálni.
1940-től posta,majd 1950-től bolt is működött a településen. Iskoláját 1965-ben zárták be.
1950 után a két kastélyt engedély nélkül lebontották és az építőanyagát valamint az ingóságokat a környékbeliek széthordták.
Az iskola bezárás után a falu lakói fokozatosan hagyták el a települést,legtöbben Hácsra költöztek be. Legutolsó lakója 1983-ban hagyta el a falut.
Mára (alig 30 év alatt) a természet teljesen vissza vette a területet és semmi sem emlékeztet az egykori településre. Kivéve a már említett kápolnát és a temetőt. A temetőbe még egy-két sírhoz évente egyszer-kétszer visszajárnak,de ezen sírok száma is vészesen fogy.
Elhagyott sír... |
A nagyon romos állapotba került kápolna felújítását Molnár Zoltán kántor vezetésével a környék katolikus közössége kezdte el 2009-ben. Sajnos a szűkös anyagi lehetőségek hiányában ,jóformán csak állagmegóvásra futja a felújítás nagyon lassan halad.
Minden szeptemberben megtartják a volt béndekiek találkozóját,valamint a Balatonboglári 622.-es Gaál Gaszton cserkész csapat szeptemberben minden évben Emléktúrát szervez a kápolnához. Ezen rendezvények bevételét a szervezők a templom felújítására ajánlják fel. Reméljük sikerül találni valami forrást,mely által komolyabb fejlesztések is lehetővé válnak.
Már csak ez emlékeztet az egykori falura |
Béndek, a szellemtelepülés Hácsról közelíthető meg,melyet csak Lengyeltóti felől érhetünk el autóval vagy autóbusszal. Legegyszerűbb az autót a helyi kocsmánál hagyni ,mivel ez előtt halad el a ,melyen a legegyszerűbb megközelíteni a helyszínt. A bátrabbak és kitartóbbak Balatonboglárról is tehetnek egy komolyabb gyalogtúrát a vasútállomásról induló jelzésen,mely Béndek érintésével tart Somogyvár felé. Ha csak Béndekig akarunk kigyalogolni,majd vissza cca 42 km-re készüljünk fel.A túra érinti a boglári,kislaki,györki szőlőültetvényeket. Az egykori Landord települést,valamint Gyugy nevezetességeit is. Látványos,érdekes útvonal. Ajánlom mindenki figyelmébe.
Mi a helyi "műintézménynél" hagytuk az autót ,Ivánnal becsaptunk egy Sopronit majd a -on Ny-nak indultunk,egy betonozott úton. Gyorsan fogytak a lábunk alatt a méterek,majd az út igencsak meredekbe csapott át.jobbról elkanyarodott a község temetője felé vezető út,majd rövidesen a betonút is jó minőségű erdészeti útba váltott. Felérve a nyeregbe ereszkedésbe kezdtünk. Kb.másfél kilométer megtétele után a jelzés balra az erdőbe hívott bennünk. Itt egy rosszabb minőségű szekérúton folytattuk utunk egy erdőben,melyben jobbára a tölgy az uralkodó fa. Az út enyhén,de hosszan emelkedett(amolyan sunyisan),mígnem kiértünk egy fennsíkra,melyről szép panoráma tárult elénk a környék erdeiről,dombjairól,sőt még a Balaton víztükre is fel-fel sejlett.
Lassú emelkedés |
A fennsíkon továbbra is nyugati irányba haladtunk,jobbról előbb egy vadkerítés ,majd erdő,balról lengedező gabonamező szegélyezte az ösvényt.
Gabonatábla szélén |
Jó 500 m talpalás után elértünk egy mélyutat,melyen jobbra ÉNy-nak kanyarodtunk. Ez a mélyút hol meredekebben,hol enyhébben vezetett le a völgybe és a közelmúlt esőinek köszönhetően vízmosta és csúszós volt,így elég nehezen járható.
Mélyútban |
Bő kilométernyi gyaloglás után elértük a völgy alját,ahol a É-nak Landord felé kanyarodik. Mi innét a jelzésen folytattuk a túrát. Pár száz lépéssel elértük az egykori falu helyét és felsejlett előttünk a domboldalon ,gesztenyefák árnyékában megbúvó templom képe. Az óriási gazban a dombra felvezető ,egykori út szépen le volt kaszálva,így könnyű volt felmenni a temetőhöz és a műemlékekhez.
Beérkezés a "faluba" |
Nézelődtünk,fényképeztünk elmerengtünk az élet mulandóságán. A kihalt,lepusztult település hangulata titokzatos és érdekes egyben elszomorító is. Sajnos itt sem találunk semmilyen információs táblát,pedig ha más nem is a XIII. sz-i kápolna romjai megérdemelnék.
A fák közt a templom |
Ezután nem maradt más hátra,mint az eddigi útvonalon visszatérni Hácsra ,meginni még egy Sopronit,begyűjteni az igazoló pecsétet és megcirógatni kedvesem,hogy hozzon haza bennünket.
A túra távja cca. 7,5 km és könnyű terepen,jó utakon vezet,200 m-es szintemelkedéssel
A Béndeken készült többi kép:https://picasaweb.google.com/103760014976474328259/SomogyiVarakBendek?authkey=Gv1sRgCImVgZ_mqrD5SQ
Térkép és szintrajz a túráról:
12.KEREKI FEHÉRKŐ VÁRA 2015.Júl.12.
Kereki címere |
Kereki Külső-Somogyban a Kőröshegy-pusztaszemesi völgyben található, területéről őskori leletek is kerültek elő. Valószínűleg erre haladhatott el a Tihany-Balatonszántódtól délre induló kereskedelmi és hadiút,mely mentén már az őskorban települések alakultak ki.
A község első említése,Quereki néven, 1193-ból datálódik,III. Béla adománylevelében.A környék tulajdonosai,földesúrai voltak többek közt a székesfehérvári lovagok,Enyingi Török Péter,Báthori család és végül a XX.sz.első felében Bálványosi Satzger Pál.
Nevezetességei közt a 2012-ben felavatott Horthy Miklós kormányzó szobrát és a település határában található Fehérkő várát érdemes említeni.
A nyugati fal |
Somogy a középkorban rengeteg várral rendelkezett,de ezek a történelem süllyesztőjében majd mind elpusztultak vagy csak nagyon csekély nyomuk maradt fent. Üdítő kivétel ezek közül Fehérkő vára,mely megyénk legjobb(egyetlen) állapotban fennmaradt várromja.
A belső várban |
Fehérkővárát a népi emlékezet Kupavárnak őrizte meg,mivel Somogyban Koppány szálláshelyén minden várat Kupavárnak neveztek. Ismeretes még a Katonavár elnevezése is,mely egy XIX.sz-i katonai térképen szerepel.
A vár a település határában egy 283 m magas domb csúcsán található.
Valószínűleg Anjou Károly király adott parancsot egy uradalmi központ építésére a XIV.sz. 30 éveiben,a környékbeli jobbágyfalvak felügyelésére és védelmére. Első említett kapitánya az erősségnek Czikó várnagy volt.
1403-ban a trónkövetelő Nápolyi László csatlósa Marczali Miklós erdélyi vajda elfoglalta a király (Luxemburgi Zsigmond) tulajdonában lévő kereki várat is.Az ostrom során a vár jelentősen megrongálódott,majd évekig elhagyatottan állt. A kegyelmet kapott Marczali család csak 1408-ban kapott engedélyt a vár felújítására. Az újjáépítés során főként téglát használtak építőanyagként,ami elsősorban nem katonai hanem birtok központként játszott fontos szerepet.
Önerőből készült |
1474-től az ország mágnásai közé tartozó Báthori család(már többször találkoztunk velünk barangolásunk során) érdekeltségébe került.
1490. ápr.6.,Hunyadi Mátyás halála után a német-római császár(Habsburg Miksa) zsoldos csapatai lerohanták a Dunántúl jelentősebb városait,várait. E rabló hadjárat folyamán a pici,jelentéktelen Kereki vár is áldozatul esett a dúlásnak.
Az elkövetkezendő években a Fekete sereg, élén Kinizsi Pállal segítette visszafoglalni Báthory Istvánnak a család birtokát,de a vár felújítására nem áldozott a dúsgazdag család,mivel épületeit nem lakták. Így 1530-ig romokban hevert.
Ekkor Perneszi Ferenc nemes megvásárolta és felújíttatta a várat és a környező épületeket,de sajnos a viszonylagos jólét nagyon kevés ideig tartott,mert 1543-ban a környékbeli keresztény végvárak katonái felrobbantották falait,nehogy a rohamosan terjeszkedő oszmán hódítók kezére kerüljön és befészkeljék maguk.
Ezen okból a török idők harcaiban nem játszott szerepet,s török feljegyzések sem említik a várat,bár a környék a Porta fennhatósága alatt állt.
Omladozó falait a XIX.sz.30-as éveiben kezdték el bontani,anyagát a falu templomába építették be. A bontás a XX.sz.20-as éveiben folytatódott ,akkor az építőanyagokat egy közeli vadászkastély építésénél használták fel. A kastély a II.vh.folyamán teljesen elpusztult.
Kopott lépcsők a meredélyen |
A vár területén az 1960-as évek elején folytak feltárások,ekkor kerültek elő a ma látható romok.Az ásatások rövid ideig tartottak,majd teljesen elhanyagolták a romokat,mindent beborított a bozót,a természet igyekezett vissza venni a helyet.
A 2000-es években egy lelkes,helyi várbarát társaság kitisztította a területet ,turista utat létesített hozzá,azóta látogatható.
Kereki a Szántódot Kaposvárról összekötő országút mellett található,Szántódtól 7 km-re,így egy esősebb napon kiváló program a nyaralásukat töltőknek is. Bakancsos turistaként Kőrőshegyről két útvonalon érhetjük el. Vagy a -on indulunk a község központjából és a Kőrőshegyi-völgyhídat érintve haladunk a -ig ,mely a várhoz vezet. A másik lehetőség,ugyanonnét indulunk a -on,mely Bálványoson keresztüléri el a -ot és így közelítjük meg a várat.
Nekünk a mai napra is több vár felkeresése volt beiktatva,így autóval érkeztünk a faluba és stílszerűen a Dózsa György utca végén lévő Czikó pihenőből hódítottuk meg a 283 m magas Várhegyet.Elérve az tölgyes első fáit választási lehetőség elé értünk. Vagy megyünk a kényelmes,szerpentines jelzésen,vagy felkapaszkodunk a rendkívül meredek emelkedőn. Valamikor erre is vezetett jelzés,de ezeket lefestették,gondolom a rendkívül nehéz járhatóság végett. Mivel reggel még erőnk teljében voltunk,így ezt a nehezebb,de élmény telibb változatot választottuk. A kezdeti lankásabb emelkedés után brutális meredekségű szakasz következett,néhol jelentős magasságú szintekre kellett fellépni. Kedvesem dicsért is a döntésért,de hősiesen küzdötte le métereket. A meredekség néhány helyen majd 80%-os lehetett. Igencsak fel kellett kötni a gatyót. Az emelkedő vége felé.néhány ,gondozatlan lépcső könnyítette a haladást,de ezek elhanyagoltsága végett nagyon kellett figyelni. Ezt az útvonalat csak jó erőben ,felkészült állapotban, (cipő,bot)ajánlom mindenkinek. Gyakorlatlan túrázók,kirándulók mindenképp a jelzett utat válasszák.
Pihenő az első várnagyról elnevezve |
Fáradozásunk jutalmaként jó öt perc alatt elértük a vár sáncait és a külső várárkot. A felsőbb szinteken már a le-le gurult kövek,téglák látványa fogadott.
A kép nem adja vissza az igazi meredekséget |
A külső sáncot elhagyva aztán beértünk a megmaradt romok közé. A várat az említett helybeli várbarátok a lehetőségeikhez képest szépen rendbe rakták.látogathatóvá tették. Bóklásztunk az ódon falak közt,a képzeletünk vissza révedt a történelemben,próbáltuk felidézni milyen élet lehetett egykor e falak közt.
Találtunk az egyik boltív falán egy kőbe vésett arcot,mely talán eredeti lehet. Erre utaló feljegyzéseket nem találtam.
Egy megmaradt oszlopdísz |
A dús vegetáció végett a kilátás elég korlátozott,csak észak felé adódott némi kilátás.
Fényképezést követően,úgy döntöttünk lefelé nem a meredek lejtőn csúszkálunk le,hanem a hosszabb,de biztonságosabb jelzésű ,kitűnően kiépített a hűs tölgyesben levezető szerpentines ösvényt választjuk. Mielőtt leereszkedtünk a vár aljába tettünk még egy rövid sétá az erdőben és kisétáltunk a kereszteződéséig a hűs,árnyas tölgyesben,így a "gyalogos" rész 3,5 km-re sikeredett.
Igazoló kép a várban |
A várnál felemás érzéseim voltak,mivel köszönhetően pár lelkes aktivistának,kik társadalmi munkában kitisztították,látogathatóvá tették a várat az Ő általuk készített emléktáblán kívül semmit nem láttam.Továbbra sem értem,hogy a megye illetve a régió(Balaton) miért hanyagolja el a megmaradt ,csekély történelmi emlékeink helyét.
A Hősi Emlékműnél |
Ezután egy néma megemlékezés erejéig megálltunk a foci pálya mellett kialakított Hősi Emlékparknál,hol a helyi hősöknek és a "Puma" vadászezred egy hős pilótájának(ki itt szenvedett halálos balesetet) emlékművei találhatók.
Református harangláb |
Miközben elhagytuk Kerekit ,lencsevégre kaptuk még a Református Haranglábat és egy röpke időre megálltunk és elmerengtünk a Horhty szobornál. Az egykori,vitatott életpályájú kormányzóról készült faszobor a róla elnevezett Parkban található az országút mellett.
A Horthy szobornál |
Még több kép Kerekiről:https://picasaweb.google.com/103760014976474328259/SomogyiVarakKereki?authkey=Gv1sRgCPSb5Jm4louFpwE
Térkép és szintrajz a gyalogos részről:
13. Böre-vár (Lulláról) 2015.Júl.12.
A learások túlnyomó része a várat Ságvár területéhez sorolja,de mi a könnyebb logisztika végett a dallamos nevű Lulla település felől közelítjük meg.
Hősi Emlékmű a haranglábnál |
A látványos földvár csodaszép természeti környezetben a Jaba-patak fölé magasodó sűrűségben bújik meg ,szinte észrevétlenül. Csak az igazán beavatottak találnak rá.
Ságvár a római korban fontos hadiutak kereszteződésében állt,így már akkor is erős várral rendelkezett,ami a 4.sz.-ban elpusztult. A környékre vetődő honfoglaló eleink(Ság törzs)megbízást kaptak a környező települések felügyeletére. Ekkor építhették a közelben Böre-várát is,melynek szerepéről nem sokat tudunk,valószínű a Fok és Koppány közt húzódó hadiút egyik állomása volt.
A Böre-vár sáncán |
Ságváron a későbbiekben erős várat építettek,a török időkben sok csata színhelye volt,gazdag történelme egy másik történet. Egyszer talán lesz szerencsénk túrázni arra is ,akkor majd bővebben írok róla.
A Böre- várról jóformán semmit nem tudunk,a történészek ezeket a forrás nélküli erősségeket történelem nélküli várakként emlegetik,ezért nézzük meg a vár alatt egykor elterülő település rövid történetét.
Bére falu a történelem süllyesztőjében nyomtalanul tünt el.még tulajdon vagy földrajzi nevek sem őrzik emlékét. Az enyészetet egyetlen hatalmas építmény a Böre-vár élte túl.
Iraotk először 1082-ben említik a falut Berey néven.Majd bő száz év múlva említenek egy Kisberey nevű települést párhuzamosan a már létező faluval. Valószínűleg a két településrész egyesült,mert 1435-ben már csaj Bérét említik. Legutolsó említése 1536-ra datálódik,akkortól sehol nem említik többé.
A falu és a vár tulajdonosai közt említhetjük az Ugaliakat,a Batthyanyiakat,az esztergomi káptalant és a szentgáloskéri Berei családot.
Le és feljárat a belső várba |
Mint már említettem az első várat valószínűleg a Honfoglalást követően építették meg a Jaba-patak völgyében az egyik hegyhát északi részén. A keskeny tető lejt a patak völgye felé,északon és délen egy-egy sáncárokkal vágták át a dombtetőt. Majd mindkét végére egy keskeny,magas föld bástya került. A vár közepén két magaslat van,melyek egymástól árokkal vannak elválasztva. Az egész várat sánccal vették körül.
Ennek a földvárnak a megmaradt emlékeit az ország leglátványosabb földvárai közé sorolják.
Sajnos a történelem viharai és a későbbi emberek mohósága(kincskeresés) alaposan elpusztították a várat,illetve a nyomait.
Az előkerült csekély lelet azt bizonyítja,hogy állandóan lakott hely lehetett,a szerte-széjjel található kő darabok pedig arról árulkodnak,hogy valamiféle kőépület is állhatott a vár központi részén.
Meredek sáncfal részlet |
Lullát a közelmúltig csak Tab felől lehetett megközelíteni,egy zsák település volt. Pár éve,hogy elkészült a Balatonendréddel összekötő út,ami lehetővé teszi,hogy a csodás környezetben fekvő település az autópályáról is könnyedén elérhetővé vált.Ezt a csendes falut minden oldalról dombok és szebbnél-szebb erdők veszik körül ,így Külső-Somogy egyik ékköve. Igazi varázsát az eldugottsága és ismeretlensége adja.
Az erdő mélyén megbúvó Böre-várat több turistaúton is megközelíthetjük. Egyrészt ha valaki a faluba érkezik az a jelzésen induljon el,majd elérve a és jelzéseket ,azokon haladjon a jelig,mely már a várhoz vezet.
Megközelíthető még Ságvárról Somba tartó turistaúton,amelyről a szintén a már említett jelzésnél kell letérni. De nagyon egyszerű megközelíteni a DDP útvonaláról is,mely szintén a előtt halad el. Aki erre jár semmi esetre ne szalassza el,szánjon rá a kitérésre egy kevés időt,mert az ország egyik leglátványosabb földvárát fogja látni.
Letérés a várhoz |
Mi egy másik módját választottuk a vár felkeresésének,kocsival Jabapusztáig mentünk,majd bekanyarodva a lezárt erdészeti útra az első nagyobb fáig mentünk,ahol árnyékba hagyva az autót lábbuszra váltottunk.
A keskeny jó minőségű aszfalton gyorsan fogytak a méterek a lábunk alatt. Jobbról dombok és erdők kísértek bennünk,balról pedig a végtelen napraforgó táblák mögött a Jaba -patak.
Napraforgó tábla |
Tempós haladással hamarosan elértük a leágazást,mely az árnyas vegyes erdőbe hívott bennünket. Széles,végig kellemesen emelkedőn haladtunk egy jól járható szekérúton egy vadetetőig,ahol a jelzések a fák közé térve emelkedtek tovább.A jelzések kivezettek egy nyiladékra ,ahol élesen É-Ék-nek fordultak. Na ennél a kanyarodásnál jött a fekete leves. A reggel tapasztalttal megegyező meredekségű dombon kellett egyre feljebb kapaszkodni. A nyiladékot dzsindzsa fedte,de a nyiladék ösvénye le volt kaszálva! Nem tudtam hová tenni ,mire eszembe jutott,hogy tegnap volt a Löszölő teljesítménytúra,ami szintén érinti a várat. Gratulálok a szervezőknek,így jó ideig megkönnyítik az ide vetődő bakancsosok életet.
Feljárat a Böre-várhoz |
Mikor már a néha szó szerinti mászás közben már a fülünkön is vettük a levegőt,végre felértünk a nyeregbe.Ez nem egy hosszú szakasz,talán 250 m,de az micsoda 250.
Ahogy felértünk behívtak a jelek újra az erdőbe és akkor tapasztaltuk,hogy nem is a nyeregbe hanem valószínűleg a vár sáncára értünk fel.Innentől már jobbára szintben haladtunk a valamikori vár sáncain,falain. Tényleg még a laikusnak is jól érzékelhetően felismerhetőek az egykori vár sáncai,falai,árkai stb. Közben elértünk egy magassági alappontot 203m,melytől tovább bandukolva értünk be a tulajdonképpeni belső vár területére. Jól kivehető volt a már említett két magaslat ,köztük az árokkal. Ezeket is sikeresen megmásztuk,leereszkedtünk az árokba. Egy kicsit vissza csöppentünk gyerek korunkba mikor is katonásdit játszottunk. Micsoda helyszín lett volna ez akkor nekünk..
A belső vár falán |
Ez a vár tényleg bevehetetlennek tűnt,kár,hogy keveset tudunk róla. Mivel a várban nem volt kút,ezért a vizet a közeli Jaba- patakból hordták. Nem irigylem azokat az embereket akik ide felcipelték a teli vödröket.
Igazoló kép a magassági pontnál |
Már nem is csodálkoztam,hogy ismertető táblát nem találtunk. Minek is az ? Fölösleges pénzkidobás...
Tó a vadászháznál |
Majd félórát bóklásztunk a a várban,majd toronyiránt leereszkedtünk az erdészeti útig,ahol a mentén kigyalogoltunk még a közeli Ali-réti vadász házig,mely a Sefag kezelésében van.
Ali-réti vadászház |
Még nem volt szerencsém itt járni,meg is döbbentem a vadászház épületének és környezetének luxust árasztó hatásától. Leírhatatlanul csodás természeti környezetben egy domboldal alján lévő tisztáson bújik meg. A park gondozottsága nem hagy kivetni valót maga után. A hatást egy ,valószínűleg mesterséges tó fokozza.,melynek partján egy oszlopcsarnok szerű fenyő sétány fut tovább a vadászházig.
Sétány a vadászháznál |
Kis pihegés és frissítés a tó parton ,majd sietős léptekkel vissza mentünk a kocsihoz és irány a szandzsák egykori székhelye.
A környékről készült többi kép:https://picasaweb.google.com/103760014976474328259/SopmogyiVarakLullaBoreVar?authkey=Gv1sRgCN_BpKO-zYS1DA
Ha már jó sorsunk és a letűnt világ keresése közben a vidékre vetődtünk nem illet volna kihagyni a Koppány-völgyének legjelentősebb települését, az egykori somogyi szandzsák székhelyének felkeresését.
Törökkoppány Külső-Somogy keleti,eldugott szélén fekszik a Koppány-patak szeli ketté.
A Koppány völgye,mely dús, vadban gazdag erdőkkel és kitűnő gabona termő földekkel rendelkezett Géza fejedelem idejében a pogány és a kereszténység ellen lázadó somogyi herceg,Koppány nyári szálláshelye lehetett . Feltételezhetően már ekkor rendelkezett valami erődítménnyel,várral,mely az évszázadok nyomán nyomtalanul eltűnt. A várat,hasonlóan Somogy többi várához,Kupa várnak hívták. A helyi néphagyomány szerint Szt.István a környéken győzte le a lázadó fejedelmet 997-ben,de hiteles forrásokból tudjuk,hogy e csata Veszprém mellett zajlott le.
Rk.templom. |
A falut oklevelekben először 1138-ban említik "Villa Cuppan" formában,a majd kétszáz év elteltével keltezett pápai tizedjegyzékben "Koban" alakban fordul elő,ekkor már plébánia is található itt. Ebből az időszakból származik a mai róm.kat.templom szentélye is,mely a község legrégebbi látnivalója.
Jelentőségének növekedésével a XV-XVI.sz-ban várat építettek a településre. A budai Pasa seregei 1551-1553 környékén foglalták el a várat,s a Pasa ekkortól tette a Somogyi-szandzsák(kerület,mai fogalmakkal megye) központjává. A szandzsákhoz 5 nahie(mai fogalmakkal járás)tartozott,melyek közül a koppányi nahie volt a legjelentősebb a maga 60 falujával.
II.János Pál szobra a templomkertben |
A török hódoltság idején elsősorban a várat építették,erősítették meg. Az ekkor épült magas földsáncok ,melyek majd teljesen körül vették a várat még a XX.sz elején is láthatók voltak.
Közigazgatási célra a meglévő épületeket használták,a koppányi aga a mostani plébánia épületében lakott.Vallási célú épületeket is emeltek az oszmánok,a falu ekkor 2 dzsámival és 11 mecsettel rendelkezett.
Templombelső |
Ebben az időszakban ragadt rá a "Török" előnév a településre.
A törökök természetesen itt is építettek "török fürdőt" ,melynek romjait a XIX.sz. végén széthordták,beépítették,így mára semmi nyoma nem maradt. A fürdő vízellátását a közeli Cseszme-erdőben fakadó un. Török-kút látta el,melynek vízét kb.2km hosszú agyagcső vízvezetéken vitték a fürdőhöz. E kútnak az építményei az erdőben ma is láthatóak.
Török-kút foglalata |
1587-ben Nádasdy Ferenc és Zrínyi György vezette végvári vitézek rövid időre visszafoglalták a várat,s a falut,de véglegesen csak Buda visszafoglalása után 1689-ben került magyar kézre és szűnt meg a szpáhi birtok.
A falu szélesebb körben Fekete István regényéből ,s a belőle készült filmből vált ismerté.
A vezeték a faluba tart |
Török időkből sajnos nagyon kevés emlék maradt fent,a már említett kút építmények mellett,mindössze a sekrestyében található rituális mosdómedence és a plébánia kertjében található turbános sírkő tanúskodik.
A Török Köztársaság 2001-ben a Rózsák Atyjának(Gül-Baba) életnagyságú szobrát ajándékozta a falunak,melyet a bektasi dervisről elnevezett téren állítottak fel.
Török idők emlékei |
A néphagyomány sokkal többet megőrzött ebből a világból,a neveket még ma is használják és ezek mind a török korra emlékeztetnek. "Fősővári temető,Küsővári utca,Asóvári utca,Hocsa-kert,Bég-útja vőgy,Csejzut ajja,Baba-Dag.
1689 után Széchenyi Pál birtoka lett,1715-től gróf Esterházy Józsefé lett,majd 1726-tól fele részben a veszprémi Püspökségé,fele részben pedig Esterházy bírtok lett egész a XX.sz-ig.
A márványos csorgó |
Az egykori mezőváros jelentősége a XIX:sz végére,XX.sz elejére fokozatosan csökkent,az útépítések elkerülték ,mára egy elszigetelt,csendes faluvá vált.
Említést érdemel még gazdag népművészete,Kodály Zoltán is megfordult a faluban és igen sok dallal járultak hozzá a helyiek a gazdag népdalgyűjteményéhez.
Az egyik forrástól.egy siratóasszonytól maradt fenn a következő,örök becsű mondás:
" Azt nem kő tanunyi,csak éreznyi kő."
Rk.templom |
Törökkoppány az egykor oly fontos település mára teljesen eljelentéktelenedett,elszigetelődött. Közlekedési szempontból is teljesen kiesik Tabról Kapolyon és Miklósin keresztül közelíthető meg rossz minőségű mellékúton. Illetve Tolna megyéből érhető el, a 61-es főútról Nagykónyinál lekanyarodva .
Dél környékén értünk a faluba és először a falu központjába ,az egyetlen kocsmába(Presszó) tértünk be egy frissítőre és pecsételtetni az itinerünkbe,illetve információkat gyűjteni. Mindháromhoz rövid időn belül hozzájutottunk,így hamarosan bele fogtunk felfedezni a falu csekély megmaradt emlékeit.
Mivel miséhez készülődtek,ezért először a róm.kat.templomba tértünk be. Szóba elegyedtem a sekrestyéssel ki végigkalauzolt a templom sekrestyéjében berendezett helytörténeti múzeumon. Itt gyűjtötték össze az egyházi emlékek mellett a kevés fellelhető török emléket. Látható a már említett rituális mosdómedence,a két turbános sírkő néhány ágyúgolyó egy karcolat az egykori várról. Ennyi. Szomorú.
A rituális mosdómedence a sekrestyében |
Megnéztük még Gül-baba szobrát,és a templom előtt a márvány csorgót,melyből jó szokásomhoz híven kortyoltam egy jó ízűt.
Gül-Baba Emlélműve |
Mivel már időszűkében voltunk,így kocsival kimentünk a négycsillagos csilli-villi,modern Ifjúsági táborig,ahonnét előbb a on majd miután becsatlakozott a is ezzel, együtt haladtunk a Cseszme-erdő emelkedőjén ,míg elértük a jelzést,mely az eléggé elhanyagolt Török-kúthoz vezetett .
A hiper modern Ifjúsági Tábor |
Igazoló fotó a Török-kútnál |
A szemetes kútfoglalatból csordogáló víz megkóstolását kihagytam,így fényképezés után visszatértünk a táborig,ahonnét még elkutyagoltunk a Gyertyános -forrás vadregényes foglalatához. Sajnos ez a forrás jelenleg el van apadva,így ezt sem tudtam megkóstolni,így nem maradt más hátra mint visszatérni az autóhoz és tovább indulni mai utolsó célpontunkhoz.
A Gyertyános-forrásnál |
A Szandzsákon készült többi kép: https://picasaweb.google.com/103760014976474328259/SomogyiVarakTorokkoppany?authkey=Gv1sRgCLKd37L7qLCSrQE
Térkép és szintrajz :
15. NYIM KÁSI-VÁR 2015.Júl.12.
Nyim címere |
Bár Nyim környékén már avarok,rómaiak is éltek,de a falu sohasem volt jelentős lakosságú település,legtöbben a XIX. sz.vége felé éltek,jelenleg 200 fő körüli lakossága . Észak-Somogyban dombok közé ékelődve található.
Hősi Emlékmű a faluban |
Első okleveles említése 1193-ból Nyn néven fordul elő,majd 1229-ben III.Endre említi meg egy megerősítő oklevélben. Az uralkodók rövidebb-hosszabb időszakokra hol a hű nagyuraknak,hol az egyháznak adományozták a kiváló szőlő termő területet.
Az oszmán hódítás idején a falu elpusztult és csak az 1770-es évek utolsó harmadában jelennek meg újra telepesek.
Úton a várba |
A környék egyetlen nevezetessége a Kási-várrom a községtől cca 3km-re található a Nyím -patak völgyében.
A Kási-várrom az ország egyik legnagyobb földvár maradványa. A valószínűleg mesterségesen kialakított,meredek oldalfalú dombon álló ovális alaprajzú vár kb.29X21m. Alatta kettős árok és sánc rendszer fut,minek köszönhetően a vár teljes területe elkerülte a fél hektárt.
A belső vár |
A rendkívüli földrajzi fekvése kitűnő védelmi lehetőségként szolgált,meredek falai szinte bevehetetlenek voltak.
Építtetője ismeretlen,valószínűleg az Árpád-korban készült és az alatta elterülő egykori Kás falu lakóit védelmezte.A pici falut először 1229-ben említik,de a vár valószínűleg már az előző évszázadban is állt. A környék gazdái a székesfehérvári püspökség és a Csák nemzettség dudari ágából kerültek ki.
Várárok két oldalt sánccal |
A vár ismert írásos említése először és utoljára is 1424-ből datálódik ,amikor is "monsNagheg" (Nagyhegyen) lévő alakban említik.
Itt lehetett a bejárat |
A török hódoltság idején a közeli kisebb török kézen lévő várak(Foki,Endrédi) nem nyújtottak védelmet a portyázó végváriak ellen,ezért a török várépítésbe kezdett. Érdekes módon nem a jól védhető Kási-várat erősítette meg ,hanem Ságváron kezdett várépítésbe. E döntésben valószínűleg a vár kicsi alapterülete és ezért csekély hadászati jelentősége jelentős szerepet kapott.
Meredek feljáró a vár belsejébe |
A település és a vár pusztulásnak indult és a török defterek már 1565-ben pusztaként említik.
A környék nevezetessége még a Szent-László monostor egykori épülete,de azt mai túránk folyamán nem érintettük,majd más alkalommal keressük fel.
A környék sűrű erdei kiváló búvóhelyül szolgáltak a XIX.sz-ban a szegénylegényekből betyárrá válóknak. A környéken a híres Somogyi-betyárok közül a Patkó testvérek bujkáltak és itt is lőtték meg őket,Patkó Pista sírja is a környéken található(Bábonymegyer).
Patkó Pista síremléke(Bábonymegyer) |
A Nyimi dombtetőn,szántók közt egy hatalmas ,közel 200 éves fa áll(t)-sajna 2012-ben kiszáradt-mely kitűnő megfigyelőhely. A betyárok is ennek használták,ezért Patkó fájának nevezte el a népnyelv.
Élet s halál(Patkó fa) |
Nyim egy zsáktelepülés,szilárd burkolatú úton csak Ságvár irányából közelíthető meg.
A Kási-vár gyalog Bábonymegyerről a DDP útvonalán haladva,Nyimből a legegyszerűbben a -on túrázva érhető el. Mindkét esetben a elágazásnál kell letérni és és jelek elvezetnek az ország egyik legnagyobb megmaradt földvárához.
Mi az utóbbit választottuk és az autót a helyi szellemi központnál hagytuk(bót-kocsma kombó) és belevágtunk a túrába. Előzetesen azt olvastam,hogy cca 3 km-re van a vár a falútól,de érzésre ez jóval több. Meg nem mértem,de ahogy számolgattam idehaza legalább 4,5 km a távolság.
Mélyút a löszfalban |
Elhagyva a falut egy jól járható szekérúton kanyargott a jelzés velünk szántók közt. Az út végig emelkedett,egy-két helyen szigorúbb emelkedőkkel. Jó 500 m után az eddigi út egy mélyútba váltott és meredek löszfalak közt emelkedett. Felérve egy nyeregbe a jelzés jobbra fordult,innét a a fennsíkon haladtunk érő búza és napraforgó táblák közt. A szekérút néhol leereszkedett egy-egy völgybe,hogy utána vissza térjen ugyanolyan magasra mint amin előtte voltunk. A 33 fokos melegben kész élmény volt a poros,homokos úton bandukolni. Ráadásul a végtelen táblákon folyt a gabona betakarítása,így az is felkavarta a port. Élvezet volt .
Aratás |
Ezt az egyhangúságot viszont kitűnően kompenzálta a panoráma,mely elénk tárult. A végtelen gabona és napraforgó táblák mögött Külső-Somogy dimbes-dombos tájképe zárta le a láthatárt.Talán megyénk legszebb részén haladtunk.
Leng a kalász |
A végtelen szántók kitűnő fénykép alanynak bízonyúltak. Kedvesem hol a búzamezőben,hol a napraforgók közt kellett fényképezni. Elértük a már említett Patkó-fát,mely még mindig dacol az évekkel és elhalva is büszkén uralja a dombtetőt. Kár,hogy körbe ültetik minden évben,ráadásul most napraforgóval,így nem sikerült megközelítenünk.
Manyesz a gabonásban... |
és a napraforgósban |
A fától már tartottuk a magasságot és szintben haladtunk a gerincen a hol learatott,hol még lengedező gabonatáblák közt.
Elérve a kereszteződést jobbra fordultunk és egy kerítés mellett haladva beértünk egy vegyes erdőben,melyben jobbára a tölgy dominált. Itt újabb jó fél km.után elértük a vár első sáncát ,melyen teljesen körbe lehet sétálni a belső várat. A látvány és az élmény leírhatatlan. A sáncon hamarosan elértük a vár "bejáratát",ahol leereszkedtünk a belső sánc aljára.
Már a finisben |
Itt egy örömteli meglepetés ért,mivel előttünk egy információs tábla tűnt fel,de ez sem a hivatalos szervektől van,hanem a kerületi erdész (Papp Úr) önszorgalomból,társadalmi munkában állította. Itt is köszönjük áldozatos munkáját.
Manyesz a"bástyán" |
Írtunk pár szót a vendégkönyve,fényképeztünk és megmásztuk a belső vár igen meredek falát. Bejártuk a belső falakat,kerestünk egy kevésbé meredek lejtőt és néhol gatyaféken leereszkedtünk a várárokba,ahol visszatértünk a táblához.
Igazoló kép a vár sáncán |
Nagyon jól éreztük magunk ebben a várban is,majd egy órát elbóklásztunk a kalandos helyen.
Ezután nem maradt más hátra,mint visszatérni a kocsmához,leöblíteni a port egy pohár Sopronival,én 0/0%-sal és tűz haza.
Panoráma egy magaslesről |
Tartalmas túra napon vagyunk túl. Somogy eldugott,kevésbé ismert tájain barangoltunk. A térség szépsége,gazdag történelme megérdemelné ,hogy mind többen megismerjék ezt a vidéket.
A túráról a többi kép:https://picasaweb.google.com/103760014976474328259/SomogyiVarakNyimKasiVar?authkey=Gv1sRgCKqr786qq-nKew
Térkép és szintrajz a túráról:
Jutalom |
16. FONYÓD FÁCÁNOS(ALSÓ) -VÁR 2015.Júl.14.
Fonyód történelmét a XIII. sz-ig már említettem a túramozgalom beszámolójának első részében ,így most onnét igyekszem folytatni.
Fonyód nevét először 1082-ben I.(Szent) László összeíró levele említi "Funoldi" alakban. Az 1330-as évek környéki pápai tizedlevele "Sconold,Fonold" néven szerepel,ekkor már plébániával is rendelkezett a település.
Hajókikötő a város szívében |
Fonyód,mely eredetileg a tóti Lengyel családé volt, az 1500-as évek harmincas éveiben került házasság révén a híres török verő kapitány palonai Magyar Bálint tulajdonába.Az új tulajdonos 1541-ben a község templomát palánkkal megerősítette,árokkal körülvette. Később növelte a vár területét és újabb palánkokkal és árkokkal erősítette meg.
Fonyódi vár eredeti metszete |
A külső várárok négy sarkán erős földrondellákat emeltetett ,oldalfalát masszív palánk védte. A vár bejárata a mai Szt. István utcáról nyílot,ahonnét először külső várudvarba,majd egy újabb hídon keresztül a belső várba lehetett bejutni. A belső várban volt található a román stílusú templom és kőből épült erődítések és épületek voltak.Magát a templomot és az erődítéseket egy újabb várárokkal vették körül,mely 8 m.mély volt.
A valamikori külső várárok helye |
A rettegett hadvezér hírében lévő várkapitányt a török elleni harcok folyamán rendre elszólította a parancs a várból. Ezeket az alkalmakat kihasználva a törökök többször próbálkoztak a vár elfoglalásával ,sikertelenül,mivel a kapitány a szüntelen kirohanásaival,rajtaütéseivel sok borsot tört az ellenség orra alá.
Palonai Magyar Bálint |
A kapitány 1573-as halála után még két évig tartották a várat a végvári vitézek,de 1575-aug.3.-án elesett. Az oszmán seregek elfoglalták a várat és a településsel együtt földig rombolták,így torolván meg a sérelmeket ,melyeket a hős kapitány és katonái ejtettek rajtuk.
A vár utolsó védőinek emlékműve a külső várban |
Ezután a terület elnéptelenedett és csak az 1700-as közepén érkeztek újabb telepesek a pusztára,ekkor újra a lengyel család birtokában találjuk. Később gazdát cserélt falu előbb az Inkey családé,majd a báró Wodainer család kezére került.
Fonyódról bővebben: ebben a beszámolóban írtam.
Igazoló képek I-II. |
A falu igazi fejlődésének a Dáli-Vasút adott igazi lendületet,mikor rengeteg ember talált munkát a vasútépítésnél.
A Sipos-hegy a kilátóból |
A település a XIX.sz.végén kezdett fürdőhellyé,üdülőhellyé válni dr.Szaplonczay Manó főorvosnak köszönhetően,de ez már egy másik történet.
Délutáni panoráma a mólóról Badacsony irányába |
Az üdülőhely fejlődése,épülése azóta is töretlen. Jelenleg járási székhely,fontos közlekedési csomópont a térség egyik mozgatórugója.
Az alsó vár elhanyagolt,elgazosodott területét Fitz Jenő által 1957-59 közt tárta fel és rekonstruálta ,a már említett,Giulio Turco császári hadmérnök fenn maradt alaprajza szerint.
A vár mai "fala" |
Ma a fácános várnak kevés falmaradványa, a vizes árok és a középkori templom csekély alapfalai láthatók. Jelenleg parkként és játszótérként funkcionál,itt tartják minden évben a fonyódi hadijátékokat és rock koncerteknek is helyet ad. A fa építmények állapota romlásnak indult a palánkvár több része is felújításra szorulna.
A külső várban,előttünk a belső várárok |
Fonyódot nagyon egysezrű megközelíteni,mind autóval mind tömegközlekedéssel,mivel országos főutak(autópálya) és fővonalak (vasút,busz,hajó) mellett található.
A belső várban |
Magához a várhoz nem vezet jelzett turistaút,de a település központjából a Szt. István utcán keresztül egy rövid séta közben könnyedén elérhető.
A belső várban lévő templom maradványai |
Mi egy rövid kirándulás keretében kerestük fel a várat és készítettünk felvételeket a vár jelenlegi állapotáról és a városról.
Az "Öreg Présház" csárda a vár fölött |
A többi kép Fonyódról:https://picasaweb.google.com/103760014976474328259/SomogyiVarakFonyod?authkey=Gv1sRgCJuUwL7LstzG4QE
17. BALATONBOGLÁR VÁRDOMB 2015.Júl.14.
Naplemente a Gömbkilátóból |
A Somogyi-várak megismerését hol máshol fejeznénk be mint szűkebb pátriánkban Balatonbogláron,a nekünk legcsodálatosabb Balaton-parti városban. Városunk elsősorban a szőlő termesztésnek és bor,valamint pezsgő készítésnek köszönheti országos hírét. Sőt a kiváló szőlőkből ,kitűnő helyi borászok által készített finomabbnál finomabb nedűk az országhatárokon kívül is ismerté és jól csengővé tették a város nevét.
A város jelképe |
Ezenkívül számos ,országos jelentőségű kulturális esemény(Méta Fesztivál,Kazinczy verseny stb) is növeli városunk ismertségét.
Ev.templom |
Boglár történetének bemutatásához segítségül hívom a már említett Horváth Iván helytörténész barátom,kinek három remekbe sikerült írásából próbálom bemutatni a város rövid történetét.
Kivehetőek még a sáncok |
Az elsőben Iván barátom a Boglár név kialakulását és a település rövid történetét idézi fel:
Sokan, sokféleképp próbálták a Boglár nevet eredeztetni. A kutatók többsége a XII. századi oklevelekben fennmaradt tihanyi apátság birtok-felsorolásánál Baclár, Boclar nevet török besenyő eredetűnek gondolták. A latin nyelvű oklevelekben azért írták Boclárnak mert a latin ábécében a „K” betűt e formában nem írják, csak C alakban. Az idők folyamán aztán K betű G betűvé áthasonul, s lett „boclárból” Boglár. A tihanyi egyház birtokainak 1092. évi leírása szerint: „Egyhelyűt van Gamás falu a tihanyi egyház birtoka, tőle nyugatra fekszik az apát Baclárja rév kikötőjével egyűt”. A magyar nyelvben megkülönböztettünk BOGLÁR névvel ékszert, szövés anyagba beleszőtt mintázatot, mely anyagából kidomborodik, és a Boglárka nevű virágot. Egy régi monda szerint is falunk a boglárka nevű virágról lett elnevezve:
Valamikor réges-régen, még a Balaton sem létezett, e tájon élt két óriás, akik naphosszat csak azzal foglalkoztak, hogy ültek a földön, és markukkal a földet rakták egyik helyről a másikra. Így keletkeztek a túlparti hegyek, és ahonnan a földet kivették ott támadt a Balaton árka. Az óriásoknak volt egy kis szolgája, aki ellátta őket. Történt egy napon, hogy az egyikük véletlen úgy megszorította markával a kis szolgát, hogy az nyomban meghalt. Keservesen sírt a két óriás, és a kivájt mederbe hullatták könnyüket melyből aztán lett a Balaton vize. Az egyikük a halott kis szolgát letette a vízpart déli oldalára, és három marék földet tett rája sír gyanánt, a másik óriás leszakított egy szál Boglárka virágot és a dombocskák közepébe szúrta, és ettől az időtől fogva a helyet Boglárnak hívják.
Természetesen a monda a nép ajkán évezredekig fennmarad. Csánki Dezső (1857-1933) Magyarország monográfiájának leírásában a következőket írja boglár és környékének falvairól: Boglár, Orda, Csehi, Szőlősgyörök, Szőlőskislak, Visz, Látrány igen ősi nevű települések, visszanyúlhatnak a kora kőkorig. Ezeket az M7 autópálya építése, és az azt megelőző, régészeti, leletmentő ásatások is alátámasztják. Bogláron több, mint 9000 éve élnek emberek, melyet a régészeti kutatások kézzel foghatóan bebizonyítottak. Az 1880-as évektől kezdődően, építkezések során kora kőkori sírok zsugorított, (magzat póz) csontvázai, pattintott és csiszolt kőeszközök kerültek felszínre.1980-ban a falu végén, a hajdani vadszőlők területén, csatornaásás közben rézkori tömegsírra bukkantam, melynek korát a régészek 7000 évre becsülték. A várhegyre a bronzkor embere építette az első földvár-sáncot, melyet aztán az avar előkelőségek kibővítettek, és a környék uraivá váltak. Temetőjük a kilátó utca építkezéseikor és az útépítés során előkerültek. A mai bugaszegi lehajtó út alatt VIII. századi, őslakossági temetőt tártunk fel. A temető elrendezése a mai temetők formáját mutatják. Az „S” karikás népek temetője soros sír elrendezésűek. Ezen kívül Boglár közvetlen körzetében további négy különböző korú temető létezéséről, valamint jó néhány településről van tudomásunk.
A második írás a Várdombon található földvár maradványait idézi fel:
Kopaszdomb
A 165 méterrel a tengerszint felett magasodik a boglári várhegy a Balaton déli peremén, öblöktől csipkézve. Az 1900-as évek elején még teljesen kopasz felszínű domb volt, geológiai felépítését már korábbi írásomban leírtam. 1903-ban Kuzsinszky Bálint neves régész, kutatta a várhegyen található ókori sánc maradványokat. Megállapította, hogy a korai vaskor idején épülhetett a domb alap idomának kihasználásával. A déli oldalon kiásott félkörívű sáncrendszer védte, a kelti oldalt teljes hosszában lefaragva meredek védfallá téve azt.
Az északi és nyugati oldalak védelmét a természetes meredek szakadékos lejtők adták. A domb dél-nyugat oldalán ez időkben már igen kiterjedt őslakossági telepek húzódnak több korszakon át fejlett mezőgazdasággal. Ennek okán már Kuzsinszky professzor is rámutatott, hogy a dombon lévő erőd nagyságánál fogva csak külső támadás esetén szolgált védelmet a kis létszámú vezető rétegnek és a környéken élő embereknek. A régészeti megfigyelésekhez hozzátartozik a XX. századi régészeti kutatások során előkerülő a mai kilátó utca alatt és a nyugati oldalon húzódó, több történelmi korszakban használt nagy létszámú temető. A domb növényzettel való betelepítése Gaal Gaston földesúr nevéhez fűződik. A kegyúr jóvoltából 1909-ben, hosszas kísérleteket követően után fekete fenyővel került betelepítésre, mely sikerrel járt. Az ősi vár sáncai a mai napig láthatóak, sajnos a 1970-években a falu tanácsa, a könnyebb feljutás érdekében 150 méter hosszan betöltötte a sánc elejét a déli oldalról, majd a vízmű idetelepítése során is csorbult a látvány. A kilátó utca délre lenyúló lösz hátán 1910-es években szőlő és gyümölcsös kert alatt nyugodtak az ősök évezredes sírjaikban. Az 1950-es években, amikor a tsz silógödröket ásott, az akkori emberek arról meséltek, hogy kocsiderékszám hordták el a csontvázakat a berekbe töltésnek. Később lakóházak alapjainak ásásakor vesztek el az ősi sírok, a múltunk ékes bizonyítékai. Fájó szível a kutató a régész tudomásul kell, hogy vegye e szomorú tényeket, de legalább írásaiban maradjon fenn az eljövendő nemzedék számára.
H.I. - 2014 .
Séta a Várdombon |
Végül a Temető domb rövid történetét ismertető írás:
A boglári Temető domb története
Ahogy a löszrétegek rárakodtak egymásra, a bazalttufa dombot körülölelte, a történelmi korok embere is úgy hagyja nyomát rajta. Az ókor népei a pattintott nyílhegyet, később a csiszolt kőbaltát hagyták hátra e domb nyugati lejtőin. A réz- és bronzkor temetőinek urnába zárt hamvait a mellékleteivel, az összehajtott bronz kardokkal a déli oldalon találták meg. A rómaiak a domb legmagasabb pontjára - mely a tengerszint felett 168 méter - őrtornyot építettek. A honfoglalók díszes öv veretét és lószerszám veretét 1936-ban Szabó Ferenc községi jegyző kertjében gyümölcsfa ültetés során találták meg a keleti oldalon.
Szent László király 1092. évi összeírásában olvashatjuk, hogy Gamás faluról tesz említést, és itt jelenik meg először Boglár a kikötőjével együtt. „Ville Gamas, ibidem villa Baklar cum portu” Az ekkor még kicsiny falu a mai temető domb és a várhegy közötti nyeregben feküdt. Boglár 1211-ben a pápai tized jegyzékben már templomos hely volt. 1333-ban papja, Márk ötven kis dénárt fizet, 1426-ban Pálnak hívják a boglári plébánost. Aki a töröknek már 1552-ben adót fizet, és a fonyódi palánk vár elestével, 1575-ben fontos helyé válik a török hadvezetés számára. Molart János, Osztrák császári hadbiztos 1614-ben levelet ír a budai basának és nehezményezi, ”hogy a török castelt épít, boglár ősi templomának romjaira, kövét és fáját már összehordta”. A panasz ellenére megépült a török őrtorony, romjait még a XVIII. század végén Bél Mátyás említi, hogy e dombon fehérlő rom valamilyen erődtorony lehetett. A XVIII. század elején bekövetkezett úrbéri rendezés során Boglárt a Rendesi Bárány család kapja birtokul. Az eklektikus stílusú temetőkápolnát a Körmendy család építtette 1793-ban. A falunak 1932-ig, a nagytemplom megépítéséig nem volt temploma, ezért a kápolna felszentelt katolikus templomként is működött. Körmendy család birtokai Balatonlellén voltak, rokonságban álltak a Rendesi Bárányokkal. A temető domb nyugati lábnál Bárány Pál földbirtokos udvarházat épített 1825-ben, és a község részére ekkortájt adta a domb felső platóját köztemető céljaira. A temető különössége az volt, hogy a faluban élő három felekezetnek is szolgált temetőjéül az 1920 évek közepéig. Az 1840-es években a Rendesi Bárányok a Gyulai Gaál családnak adták át házasság révén a birtokot, a kegyúri jogokkal együtt. A Gyulai Gaál család kápolnája 1896-ban épült, neogótikus stílusban. A temetődomb mára megszépült, visszakapta régi fényét.
A régi temetőben |
Ma a Várdombon és a Temető dombon teszünk egy sétát,ezeknek a helyeknek az érdekességeit igyekszem bemutatni fotók formájában is. A város többi részéről ebben a beszámolóban találhattok fotókat és leírásokat.
Igazoló képek I-II. |
Az egykori földvár nagyon csekély nyomait láthatjuk már csak a Várdombon,melynek kopasz tetejét az 1900-as évek elején ültették be a ma uralkodó fekete fenyővel. Ekkor és a későbbi vízmű építésekor szenvedtek végzetes sebeket a még látható földvár nyomok,sáncok.
A valamikori "vársáncon" |
A Várdombot a mára a város jelképévé vált Xantus János Gömbkilátó uralja,melyről jó időjárási körülmények közt jóformán a Balaton egész víztükre látható. Északra a tanúhegyek és a Tapolcai-medence kiemelkedéseiben gyönyörködhetünk. Keletre Külső-Somogy dimbes -dombos látképe tárul elénk,míg nyugat és dél Fonyód látképe és a Nagyberek nádrengetege határolja a horizontot.
Kilátó távolból |
Panoráma nyugat és dél felé |
Panoráma észak felé |
A Gömbkilátó az 1967-es BNV-n volt a Belföldi Idegenforgalmi Hivatal pavilonja és a vásár bezárását követően került a városba. Gyorsan nagy népszerűségre tett szert az ide látogató idegenek közt. Sajnos az állagmegóvására vajmi keveset áldoztak,így elég gyorsan életveszélyessé vált,évekig nem lehetett látogatni.
A múlt században ültetett feketefenyők pár darabja |
A 2000-es években egy helyi vállalkozó kalandparkot és bob pályát álmodott ide és azzal a feltétellel kapta meg a területet,hogy a Gömbkilátót is rendbe teszi. Aztán évekig tartó pereskedés lett a dologból az építkezés is állt. Végre pár esztendeje zöld utat kapott a beruházás ,így újra teljes pompájában látogatható a kilátó,mely díszkivilágítást is kapott.
A bob és kalandpark fogadóépülete |
A Várdomb látogatottságát az utóbbi években jelentősen növelte a nyári bob pálya és a kalandpark,mely remek kikapcsolódást nyújt,nem csak gyerekes családoknak.
Panoráma a Temető-dombról |
A Várdombról a Kilátó,Árpád utca,Kápolna utcák érintésével lehet eljutni a Temető dombra,melynek fő látványosságai a Kék és Vörös kápolnák. A neogótikus kápolnákat a XIX.sz közepén és végén építették.
A Vörös-kápolna |
A Vörös -kápolnát a Gyulai-Gaál család 1896-ban,míg a Kék-kápolnát a Körmendy család 1856-ban építette. Liturgikus célokra már a múlt század közepe óta nem használják egyiket sem. A múlt rendszerben a kápolnák és a Temető-domb környékén teljes rendezetlenség uralkodott. A régi temető sírjai beomlottak,a kápolnák is siralmas állapotba kerültek,a dombon megkezdődött az erdősödés. A 70-es évek közepén hippik vették birtokba ,egyik botrány a másikat érte. Aztán az akkori Tanács megelégelte a dolgot,a Kápolnákat felújították,a dombot rendbe rakták
A Kék-kápolna |
A Kápolnák mellett szabadtéri színházat alakítottak ki,ahol Kaposvári Csiky Gergely Színház akkori legendás társulata tartott nyári színházi előadásokat.
A felújított színpad |
A Vörös és Kék kápolnákban azóta időszaki nyári képzőművészeti tárlatokat tartanak,főként ifjú,feltörekvő tehetségek alkotásaiból.
Modern alkotás a Vörös-kápolnában :"Térerő-Erőtér" |
A Temető -domb felújítása is az utóbbi években kapott újabb lendületet. A lepusztult színpadot megújították,a kápolnák is átestek felújításon. Ekkor hozták létre az impozáns Szent Erzsébet-parkot,melynek egyedien kialakított sétaútjain feledhetetlen kikapcsolódásban lehet részünk,miközben a Balaton panorámáját is megcsodálhatjuk.
A Szt. Erzsébet parkban |
A projekt keretében rendbe tették a még fellelhető sírokat és kitisztították az Árpád-kori kápolna még fellelhető maradványait.
Az Árpád-kori templom romjai |
Balatonboglárt érinti az M7 autópálya és a Déli vasút fővonala is,így a megközelítése nagyon egyszerű.
Gyalog a Várdombot a település központjából a on lehet megközelíteni egy könnyű séta során érintve a róm.kat. és ev. templomok modern épületeit,valamint az Acsády kastélyt..
Ösvény a Várdombra |
A temető dombra pedig a jelzésű turistaúton juthatunk el akár a város központjából,akár a Várdombról.
Acsády-kastély |
A temető-dombon egyúttal végére értünk a Somogyi-várakat megismerő túramozgalomnak. A kötelezően felkeresendő 12 pontot túl 5 szabadon választott helyszínt kerestünk fel,melyek megyénk életében hol kisebb hol nagyobb jelentőséggel bírtak egykor.
Túráink során rengeteg új információval gazdagodtunk,eljutottunk általunk még nem ismert eldugott somogyi tájakra,falvakba.
Sajnos csak a legismertebb középkori emlékek fértek bele az időrendünkbe,nagyon sok helyszínre nem sikerült eljutnunk,melyek szintén befolyásolták történelmünk. Igyekszünk folytatni ezt a megkezdett munkát.
Külön köszönet Hevesi Zoltán sporttársunknak ki létre hozta és karbantartja ezt a túramozgalmat.
Több felvétel Boglárról: https://picasaweb.google.com/103760014976474328259/SomogyiVarakBalatonboglar?authkey=Gv1sRgCO7V88GGtOXW9wE
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése